8 Eylül 2016 Perşembe

gül suyunun faydalari

merhaba kızlar :) bugün size gül suyunun faydalarından bahsetmek istiyorum. Bu yazım Uzman Dermatolog Dr. Ata Nejat Ertek, in yazısından alıntıdır. Öncelikle onu belirtmek istiyorum.

Buzdolabında saklayın, soğuk soğuk uygulayın: 
Cildi nemlendirme ve temizleme özelliğine sahip gül suyunu, buzdolabında saklayıp soğuk soğuk uygularsanız, aynı zamanda yüzünüzün kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz. Böylece gülsuyu ile nemlenen yüzünüz, doğal canlı görünümüne de kavuşur. 
Makyajınızı gül suyu ile temizleyebilirsiniz:
Özellikle makyaj temizlemek için faydalanabilirsiniz. Gül suyunda dikkat edeceğiniz en önemli husus yüzde 100 doğal olmasıdır. Gül suyu her cilt için uygundur. Yağlı cildin nem dengesini sağlar, kuru cildi nemlendirir, akne ve sivilcelerle savaşır. Gül suyunun cilde diğer bazı faydaları ise şunlardır; ciltteki kızarıklık ve şişkinliği alır, tıkanmış gözenekleri açar, cilde ışıltı-enerji verir, sivilceleri kurutur, cilt kuruluğunu önler. 
Sivilceli bölgelerinize sürün:
Yağlı cilt görünümünü ortadan kaldırmak için haftada 2 kere gül suyunu pudra ile karıştırarak maske hazırlayıp yüzünüze uygulayın. Bu maskeyi yine gül suyu ile temizleyin. Sivilceli ciltler için ise sabah saatlerinde de bir pamuk yardımı ile sivilceli bölgelerinize gül suyunu sürün. Bu işlem sivilceleri kurutacaktır.
  • gül suyu antibakteriyel özelliği sayesinde hijyeniktir ve iltihap giderici özelliği bulunmaktadır.
  • Gözenekleri ve cilt üzerinde biriken yağı temizleyerek siyah nokta ve sivilce oluşumunu önleyen gül suyu aynı zamanda oluşmuş sivilceleri kurutma özelliğine de sahiptir.
  • Cildin gerçek parlaklığına kavuşmasını sağlar ve cildi yeniler.
  • Ayrıca çizgi ve kırışıklık oluşumunu da engeller.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder