28 Eylül 2015 Pazartesi

Yapılmaması Gereken Saç Yıkama Hataları

Yapılmaması Gereken Saç Yıkama Hataları

Saçlar, güzelliğimizi bütünleyen en önemli unsurlarından biridir. Dolgun, sağlıkla parlayan saçlara sahip olabilmek her kadının hayalidir ki bunun için saç bakımı, en çok önem verdiğimiz konulardan biridir. Peki bakım yapmaya çalıştığımız saçlarımızı nasıl yıkamalıyız? Yapılmaması gereken saç yıkama hataları nesinblogu.blogspot.com'da

Saç bakımı, saç güzelliği, en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Ancak, saç bakımı yapmak için gösterdiğimiz özeni ve dikkati, saç yıkama konusunda ne yazık ki göstermiyoruz. Üstelik yaptığımız saç bakımlarına rağmen istediğimiz sonuçları da alamıyoruz bazen. İşte böyle bir durumla karşılaştığımız zaman, durup bir düşünmemiz gerekiyor; “nerede hata yapıyorum acaba?” diye. Çünkü önemli olmadığını düşündüğümüz küçük bir ayrıntı, sizi zaman ve maddi kayba götürüyor ki saçlarda bir düzelme olmaması da cabası. Sizlerle daha önce saç bakımı ile ilgili pek çok detay bilgi paylaştım.  Aslında bakımın en önemli adımlarından olan saç yıkama konusuna fazla yer vermediğimi fark ettim. İşte bu yüzden önce yapılmaması gereken saç yıkama hataları neler öğrenelim istedim.


1- Havlu ile kurulama : Çocukluğumuzdan beri alışkanlığımız haline gelen bir durum aslında havlu ile kurulama. Hunharca saçın suyunu emmesi için yaptığımız havlu ile kurulama adımı aslında saçın kırılmasına, zarar görmesine sebep olmaktadır. Saçın kurumasının ardından kabarmasının da sebeplerinden biridir ayrıca. Saçı kurulmak için havlu yerine önerilen ise, bir tişört ile nazikçe saçtaki fazla suyun emilmesini sağlamaktır.

2- Her gün yıkamak : Normal ve kuru saç tipine sahip olanların değil belki ama özellikle yağlı saç tipi olanların en çok yaptığı hatalardan biridir her gün saç yıkamak. Yağlı saç görüntüsünün hoş olmadığının farkındayım ancak yine de yıkama sıklığını mümkün olduğunca azaltmak gerekiyor. Bir süredir hayatımızda olan kuru şampuanlar bu konuda çok yardımcı olacaktır. Diğer yandan illa su değmeli diyorsanız da şampuan kullanmadan sadece su ile yıkamak önerilmektedir. (1 gün şampuan ile yıkıyorsanız ertesi gün sadece su ile durulayın saçınızı)

3- Sert yıkama : Duş sırasında şampuanlarken sanki kirleri kazırmışcasına saçımıza fazla sert davranabiliyoruz. Bu da büyük bir hata. Çünkü saç dipleri de uçları da oldukça narin ve yıkarken de oldukça nazik davranmak gerekiyor.
4- Saç kremi adımı : Saç kremi kullanmak konusunda aceleciyiz. Öncelikle, saç kremini sadece saçların uçlarına kullanmamız gerektiğini hatırlatırım. Saç kremini uyguladıktan sonra hemen yıkamayın. 5-6 dakika bekledikten sonra saçlarınızı tarayın ve sonrasında saç kremini su ile durulayın. Böylelikle saçlarınızı daha yumuşak ve daha iyi beslenmiş olacaktır
5- Sıcak su : Özellikle soğuk günlerde akşam eve geldiğinizde sıcak bir duş almak çok cazip, size katılıyorum. Ancak duş sırasında sıcak su kullanmak ne yazık ki saçlarınız ve cildiniz için o kadar da cazip değil. Sıcak su, cildin ve saçların kurumasına ve zarar görmesine sebep olmaktadır. Duş sırasında mümkün olduğunca ılık ve hatta son durulama suyu için soğuk su (neim hapsolması açısından) kullanılmalıdır.
6- Çok fazla ürün kullanımı : Daha fazla şampuan kullanmak saçı daha iyi temizleyecekmiş gibi bir algı yerleşmiş durumda. Halbuki gereğinden fazla şampuan veya saç kremi kullanmak saçın ekstra kurumasına sebebiyet vermektir. Orta uzunluktaki saçlar için fındık büyüklüğündeki saç kremi veya şampuan yeterli olmaktadır.


1 yorum:

  1. ben böyle köpük köpük olmadı mı temizlenmiş hissetmiyorum yaa bayaa boca ediyorum şampuanı :D ve soğuk yu sadece yazın bunalınca kullanıyorum :P :(

    YanıtlaSil